/  Türkçe   /  Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de bir ilk

OPAL, Daniel Garcia Andujar’ın Postkapital Arşivi 1989-2001 adlı sergisiyle 21 Nisan 2010’da açılıyor

Türkiye'de bir ilk

, Daniel Garcia Andujar’ın Postkapital Arşivi 1989- adlı sergisiyle 21 Nisan 2010’da açılıyor. Sergi, bir multimedya enstalasyonu ve açık veri tabanı olarak tasarlanmıştır ve sanatçının geçtiğimiz 10 yıl içinde İnternet’ten derlediği 250.000’in üzerinde metin, işitsel dosya ve gibi belgelerden oluşan dijital bir arşivdir. “Postkapital” son 20 yılda dünya genelinde toplumsal, politik, ekonomik ve kültürel değişiklikleri 1989 Berlin Duvarı’nın yıkılışı ve 11 Eylül 2001 saldırıları gibi iki önemli tarihi olay ekseninde ele alır. Daniel Garcia Andujar, Postkapital Arşivi 1989-2001 projesiyle, bilginin yorumuna dayanan “şebekeleşmiş (networked) arşivler”e dikkat çeker.

Proje, çeşitli sergilerde ve etkinliklerde yer almış ve farklı coğrafyalarda sergilenmiştir. Bu etkinliklerin içinde 2009 yılında Württembergischer Kunstverein ; 2009 yılında 53. Venedik Bienali’nde Katalan Pavyonu ve yine 2009’da Iberia Sanat Merkezi, Pekin yer almaktadır.

Sergiye Daniel Garcia Andujar, Başak Şenova, Özgür Uçkan, Oliver Ressler, Orton Akıncı, Erhan Muratoğlu ve Ayşe Görür’ün metin ve röportajlarından oluşan bir kitapçıkla birlikte bir söyleşi serisi eşlik edecektir. Daniel Garcia Andujar 22 Nisan 18.30’da, “Postkapital Arşiv’de gerçeklik algısı “ üzerine bir konuşma yapacaktır.

Çok amaçlı bir sergi mekanı olan OPAL, sanat ve tasarım arasındaki ilişkileri işleyen projeler, sergiler, performanslar ve etkinlikler düzenlemeyi amaçlamaktadır. OPAL’in küratörlüğünü Başak Şenova yapmaktadır. Mekan bir restorasyon projesi olarak Balat’ta yer almaktadır.

An artist who uses irony and presentation strategies that employ new communication technologies to question the democratic and equalitarian promises of these media and criticise the desire for control lying behind their apparent transparency. Based on the confirmation that new information and communication technologies are transforming our everyday life, Daniel G. Andújar created a fiction (Technologies To The People, 1996) designed to make us increase our awareness of the reality around us and of the deception in promises of free choice that are converted, irremissibly, into new forms of control and inequality. A long-time member of i rational.org (international reference point for art on the web) and founder of Technologies To The People , he is the creator of numerous projects on the Internet such as art-net-dortmund, e-barcelona.org, e-valencia.org, e-seoul.org, e-wac.org, e-sevilla.org, Materiales de artista, etc. He has directed numerous workshops for artists and social collectives in different countries.

Post a Comment

a